Po raz pierwszy w Kościele Niedziela Słowa Bożego

  • 0

Po raz pierwszy w Kościele Niedziela Słowa Bożego

Category : Komunikaty Kurii

26 stycznia 2020 r. po raz pierwszy obchodzić będziemy w Kościele Niedzielę Słowa Bożego. To inicjatywa papieża Franciszka mająca na celu pomoc w zrozumieniu niewyczerpalnego bogactwa pochodzącego z nieustannego dialogu między Bogiem a Jego ludem (por. „Aperuit illis”).

W nawiązaniu do prośby wyrażonej na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia (2016 r.), aby jedna niedziela w ciągu roku została w całości poświęcona słowu Bożemu papież Franciszek w Liście Apostolskim „Aperuit illis” z 30 września 2019 r. ustanowił 3. Niedzielę Zwykłą w ciągu roku jako poświęconą celebracji, refleksji oraz krzewieniu słowa Bożego.

W liście papieża Franciszka czytamy m.in: „W Niedzielę Słowa Bożego w sposób szczególny należy uwydatnić głoszenie słowa oraz przystosować homilie tak, by podkreślić cześć, jaką się oddaje Słowu Pana. Biskupi będą mogli w tę Niedzielę udzielać urzędu Lektoratu lub też powierzać podobną mu posługę, aby przywołać ważność głoszenia Słowa Bożego w Liturgii. (…) W ten sam sposób proboszczowie będą mogli znaleźć odpowiednią formę ku temu, by wręczyć Biblię lub jedną z jej ksiąg całemu zgromadzeniu, aby ukazać ważność codziennej lektury oraz modlitwy Pismem Świętym, ze szczególnym odniesieniem do jej formy zwanej lectio divina”.

Ojciec Święty przypomina również o wyjątkowym charakterze homilii. „Homilia w szczególności nabiera szczególnego znaczenia, ponieważ posiada «charakter niemal sakramentalny» (Evangelii gaudium, 142). Wprowadzanie w głębokości Bożego Słowa, używając jeżyka prostego i odpowiedniego dla tego, kto go słucha, pozwala kapłanowi odkryć również «piękno obrazów, jakimi posługiwał się Pan, by pobudzać do praktykowania dobra» (Evangelii gaudium, 142). To jest duszpasterska okazja, której nie można stracić!” – podkreśla papież Franciszek.

26 stycznia 2020 r., w Niedzielę Słowa Bożego, papież Franciszek odprawi Eucharystię w Bazylice św. Piotra. W jej trakcie przekaże Biblię przedstawicielom różnych grup w Kościele. Podczas Mszy św. uroczyście wprowadzony zostanie lekcjonarz, który był obecny w Bazylice św. Piotra podczas wszystkich sesji Soboru Watykańskiego II.

Papieska inicjatywa Niedzieli Słowa Bożego dopełni cykliczne dzieła Kościoła w Polsce służące ciągłemu odkrywaniu i pogłębianiu znaczenia słowa Bożego. Wśród nich znajduje się m.in. przeżywany od 12 lat Tydzień Biblijny rozpoczynający się w III Niedzielę Wielkanocną zwaną także Niedzielą Biblijną (26 kwietnia – 2 maja 2020 r.) oraz organizowane od czterech lat Narodowe Czytanie Pisma Świętego również w III Niedzielę Wielkanocną (26 kwietnia 2020 r.). (tn)


Ograniczenia ilości wiernych

W związku z podjętymi decyzjami przez władze państwowe o nowych obostrzeniach i kolejnym ograniczeniu ilości wiernych mogących przebywać w świątyni od 7 do 29 listopada br. w naszym kościele może przebywać jednocześnie maksymalnie 31 osób.

Ważne!

Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniego odstępy co najmniej 2 metry. Przypominamy, że w świątyni i poza mamy obowiązek zakryć usta i nos za pomocą części odzieży albo maseczki.
Zachęcamy do włączenia się do uczestnictwa we Mszy św. Niedzielnej.

Informacje na dziś

Papieska intencja na listopad 2020 brzmi:Intencja powszechna: Sztuczna inteligencja. Módlmy się, aby postęp w dziedzinie robotyki oraz sztucznej inteligencji zawsze pozostawał w służbie ludzkiego istnienia..

Przejdź do paska narzędzi