Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej

  • 0

Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej

13 czerwca 1999 roku, mówiąc o Bitwie Warszawskiej 1920 roku Jan Paweł II przypomniał nam: „Na nową diecezję warszawsko-praską Opatrzność Boża niejako nakłada dzisiaj obowiązek podtrzymywania pamięci tego wielkiego wydarzenia w dziejach naszego Narodu i całej Europy, jakie miało miejsce po wschodniej stronie Warszawy”.

W 100-lecie Bitwy – Cudu nad Wisłą przygotowywane są liczne i doniosłe wydarzenia (z zachowaniem przepisów pandemicznych). Wśród nich odbędą się m.in.:

13 sierpnia:

Warszawa:

godz. 18.00 – w kościele konkatedralnym pw. Matki Bożej Zwycięskiej (ul. Grochowska 365) Msza Święta pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego, kardynała Kazimierza Nycza

godz. 18.00 – w katedrze warszawsko-praskiej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika (ul. Floriańska 3) Msza Święta w intencji obrońców Ojczyzny w 1920 roku; po Eucharystii Apel Poległych z udziałem wojskowej asysty honorowej

Wołomin:

godz. 18.00 – w Kościele Matki Bożej Częstochowskiej (ul. Kościelna 54) Msza Święta w intencji poległych w Bitwie Warszawskiej

godz. 19.00 – koncert W duchu Niepodległej. Bohaterom 1920 roku – inauguracja obchodów Rocznicy Bitwy Warszawskiej w powiecie wołomińskim; Zespół Koncertowy oraz gościnnie soliści Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

14 sierpnia:

Ossów:

godz. 6.00 – Msza Święta polowa przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki

godz. 19.30 – odsłonięcie popiersia śp. Sławomira Skrzypka, Prezesa NBP (Polana Dębów Pamięci przy Cmentarzu Bohaterów 1920 roku)

godz. 21.00 – uroczysty Apel Poległych przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki

Warszawa – Stare Miasto

godz. 18.00 – procesja z Figurą MB Łaskawej ulicami Starego Miasta

godz. 19.00 – Msza Święta w sanktuarium MB Łaskawej z poświęceniem Buławy Hetmańskiej i udekorowaniem nią MB Łaskawej (Prezydent RP). Buławę wykonała gdańska pracownia Drapikowski Studio

godz. 21.00 – koncert okolicznościowy

Warszawa – katedra św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika:

godz. 18.00 – Msza Święta i złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. Ignacego Skorupki

Wólka Radzymińska

godz. 17.00 – uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem bp. Marka Solarczyka, przy pomniku na miejscu bitwy i ukazania się Matki Bożej; poświęcenie sztandaru

15 sierpnia:

Ossów:

godz. 9.30 – uroczysta Msza Święta na terenie Cmentarza Bohaterów 1920 roku, pod przewodnictwem Metropolity Poznańskiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego

Radzymin:

godz. 17.00 – uroczysta Msza Święta na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 roku, pod przewodnictwem Metropolity Gnieźnieńskiego, Prymasa Polski, arcybiskupa Wojciecha Polaka; Apel Poległych, złożenie wieńców

Kapłani, którzy chcą wziąć udział w koncelebrze proszeni są o zgłoszenie pocztą na adres: parafia@parafiaradzymin.waw.pl

godz. 21.00 – Apel Jasnogórski i Msza Święta pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Diecezji Łowickiej, biskupa Wojciecha Osiala, w Parafii św. Jana Pawła II (ul. Słowackiego 58); od 22.30 do 6.00 – nocne czuwanie modlitewne

Warszawa-Rembertów:

godz. 13.00 – uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Marka Solarczyka, połączona z poświęceniem tablicy upamiętniającej 100. rocznicę Cudu nad Wisłą; Parafia Matki Bożej Zwycięskiej (ul. Grzybowa 1); po Eucharystii – koncert patriotyczny w wykonaniu Orkiestry Victoria

15-16 sierpnia:

Legionowo – Radzymin

Parafia Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (ul. Piłsudskiego 47) oraz Fundacja Pasja Życia w Legionowie organizują Różańcowe Legiony Maryi. Będzie to pielgrzymka z Legionowa na miejsce „Cudu nad Wisłą” w Radzyminie, gdzie zostanie odsłonięta i poświęcona figura Matki Bożej Łaskawej.

  • Zapisy od 3 do 11 sierpnia.
  • Informator i plakat do pobrania jako załączniki do niniejszej informacji (na dole).
  • Szczegóły wydarzenia także na stronie Parafii lub profilu Fb.

16 sierpnia:

Radzymin:

godz. 12.00 – uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Biskupa Warszawsko-Praskiego, biskupa Romualda Kamińskiego i poświęcenie figury Matki Bożej Łaskawej w Parafii św. Jana Pawła II (ul. Słowackiego 58; 14.30 – 16.00 piknik wojskowy)

Warszawa-Wesoła:

godz. 18.00 – uroczysta Msza Święta dziękczynna w intencji Ojczyzny w ramach Ogólnopolskich Obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej oraz 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka św. Jana Pawła II; Parafia św. Brata Alberta (ul. Szeroka 2);

godz. 19.00 – po Eucharystii jubileuszowy koncert Urodzeni do wolności oparty na wydarzeniach związanych z Bitwą Warszawską z 1920 roku oraz na filozoficzno-religijnych rozważaniach św. Jana Pawła II na temat odpowiedzialnej wolności w życiu jednostki i narodu. Wystąpią znani artyści polscy oraz artyści Teatru Wielkiego. Koncert przygotowany został przez Parafię we współpracy z Narodowym Centrum Kultury w ramach Ogólnopolskich Obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Transmitowany będzie przez Telewizję Polską.

17 sierpnia:

Mińsk Mazowiecki

godz. 18.00 – uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, arcybiskupa Salvatore Pennacchio, przed obrazem Matki Bożej Anielskiej (Hallerowskiej) w kościele Narodzenia NMP (ul. Kościelna 1).


Ograniczenia ilości wiernych

W związku z podjętymi decyzjami przez władze państwowe o nowych obostrzeniach i kolejnym ograniczeniu ilości wiernych mogących przebywać w świątyni od 7 do 29 listopada br. w naszym kościele może przebywać jednocześnie maksymalnie 31 osób.

Ważne!

Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniego odstępy co najmniej 2 metry. Przypominamy, że w świątyni i poza mamy obowiązek zakryć usta i nos za pomocą części odzieży albo maseczki.
Zachęcamy do włączenia się do uczestnictwa we Mszy św. Niedzielnej.

Informacje na dziś

Papieska intencja na listopad 2020 brzmi:Intencja powszechna: Sztuczna inteligencja. Módlmy się, aby postęp w dziedzinie robotyki oraz sztucznej inteligencji zawsze pozostawał w służbie ludzkiego istnienia..

Przejdź do paska narzędzi