Ks. Tomasz Świętoń: Możemy czerpać ze skarbca Kościoła, ofiarować modlitwy i odpusty za dusze w czyśćcu

  • 0

Ks. Tomasz Świętoń: Możemy czerpać ze skarbca Kościoła, ofiarować modlitwy i odpusty za dusze w czyśćcu

Category : Komunikaty Kurii

,,W najbliższą środę obchodzić będziemy w Kościele uroczystość Wszystkich Świętych. W tym dniu, oddajemy cześć wiernym zmarłym, którzy przebywają już w wieczności z Bogiem. Wspominamy zarówno tych, którzy zostali wyniesieni na ołtarze, jak i tych, którzy nie zostali oficjalnie beatyfikowani ani kanonizowani’’ – mówi ks. Tomasz Świętoń, wikariusz posługujący w parafii pw. Przemienienia Pańskiego i Św. Doroty w Trzcinicy.

Duchowny podkreśla, że ,,Papież Franciszek w adhortacji Gaudete et exultate, odwołując się do Kazania na Górze, zawartego w Ewangelii według Świętego Mateusza, zaznaczył, że: Pan chce od nas wszystkiego, a to, co oferuje, to życie prawdziwe, szczęście, dla którego zostaliśmy stworzeni. Chce, byśmy byli świętymi i nie oczekuje, że zadowolimy się życiem przeciętnym, rozwodnionym, pustym. Nadchodząca uroczystość konfrontuje nas z tym, na ile poważnie traktujemy powołanie do świętości, powołanie do życia w jedności i przyjaźni z Bogiem’’.

Ksiądz Świętoń przypomina także, że 2 listopada obchodzimy wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, kiedy Kościół poleca Bożemu Miłosierdziu tych, którzy odeszli i wciąż nie osiągnęli pełnego zjednoczenia z Panem. ,,Ten dzień uświadamia nam, że jako Kościół jesteśmy wielką wspólnotą żyjących oraz tych, którzy przekroczyli bramę śmierci. Wierzymy, że istnieje pomiędzy nami wymiana dóbr duchowych. Możemy czerpać ze skarbca Kościoła, ofiarować modlitwy i odpusty za dusze w czyśćcu. Od południa w uroczystość Wszystkich Świętych i przez cały Dzień Zaduszny możemy zyskiwać odpust zupełny, który ofiarujemy za zmarłych. Warunkiem uzyskania takiego odpustu jest wyzbycie się jakiegokolwiek przywiązania do grzechu (nawet lekkiego), następnie przystąpienie do spowiedzi i Komunii świętej, pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy publicznej, odmówienie tam Ojcze nasz, Wierzę w Boga i dowolnej modlitwy według intencji Ojca Świętego. Co istotne, aby pozyskiwać odpust zupełny, należy codziennie spełniać wymienione warunki, z tym że wystarczy jedna spowiedź dla zdobycia wielu odpustów. Odpust zupełny możemy zyskiwać także za pobożne nawiedzenie cmentarza w terminie od 1 do 8 listopada. W kolejnych dniach mamy możliwość uzyskania odpustu cząstkowego. Odwiedzając cmentarz, należy pomodlić się za zmarłych’’.

Tradycyjnie, przed uroczystością Wszystkich Świętych sprzątamy i przyozdabiamy groby naszych bliskich zmarłych. Wikariusz z Trzcinicy zaznacza, że ,,nasze porządki nie powinny ograniczać się tylko do wymiaru estetycznego, który jest bardzo ważny, jednak dbanie o groby ma również wymiar symboliczny. To w pewien sposób wyznanie naszej wiary. Piękne kwiaty, którymi zdobimy nagrobki, mają nam przypominać o tym, że Chrystus zmartwychwstał jako pierwszy (dosłownie jako „pierwociny”) spośród tych, co pomarli. Światło, które zapalamy przypomina nam, że to Chrystus jest prawdziwą światłością świata (J 8, 12), która rozprasza ciemności śmierci, i to właśnie dzięki Niemu, mamy nadzieję zmartwychwstania i życia wiecznego’’. (nj)

Na zdjęciach: Jasielski Stary Cmentarz. Jest jedną z najstarszych w Polsce, nadal czynnych nekropolii. Przyjmuje się, że został on założony w 1784 roku.

Zdjęcia: Natalia Janowiec


Papieska Intencja Apostolstwa na maj 2024

Za formację zakonnic, zakonników i seminarzystów

Módlmy się, aby zakonnice, zakonnicy i seminarzyści dojrzewali na swojej drodze powołania dzięki formacji ludzkiej, duszpasterskiej, duchowej i wspólnotowej, która doprowadzi ich do bycia wiarygodnymi świadkami Ewangelii.

Koncert Pieśni Maryjnych

Nr konta parafialnego do wpłat

Numer konta parafialnego do wpłat na witraże do kościoła oraz  remont ogrodzenia na cmentarzu PKO Bank Polski 97 1020 4391 0000 6202 0216 4119.

Liturgia Dnia

Przejdź do paska narzędzi