Katecheza na rozpoczęcie Wielkiego Postu

  • 0

Katecheza na rozpoczęcie Wielkiego Postu

Category : Komunikaty Kurii

„Lepiej jest milczeć i być, niż mówić i nie być”. Do tych słów św. Ireneusza odwołał się o. Łukasz Miśko OP podczas katechezy wprowadzającej w Wielki Post, którą w ramach wykładów otwartych Akademii Liturgicznej, wygłosił 20 lutego br. (poniedziałek) w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie.

Prelegent podjął temat ciszy, która z jednej strony fascynuje, a z drugiej budzi obawy i lęk. Wielki Post to czas, w którym wierzący są zaproszeni do głębszego wejścia w ciszę, milczenie i skupienie. Taka postawa nie jest jednak tylko zwyczajną duchową praktyką. Uczenie się milczenia i ciszy – jak wskazał Prezes Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego – jest przede wszystkim przygotowaniem przestrzeni dla Słowa. Wskazał na to odwołując się do słów Benedykta XVI, który stwierdził, że tylko wówczas, kiedy nauczymy słuchać się milczenia Pana, nauczymy się też słuchać Jego Słowa.

W drugiej części przedłożenia krakowski dominikanin ukazał jak liturgia może pomagać nam przeżywać ciszę i jej się uczyć. Wskazując na konkretne miejsca celebracji eucharystycznej ojciec Łukasz wyróżnił milczenie skupienia, milczenie medytacji, milczenie apriopracji  oraz milczenie uwielbienia. Te cztery wymiary ciszy w liturgii i milczenia tych, którzy w niej uczestniczą mogą pomagać odkryć jej prawdziwą wartość.

Na koniec ojciec Łukasz wyraził nadzieję, że takie przeżywanie liturgii i całego Wielkiego Postu pozwoli nam wyjść z chaosu, zebrać się wewnętrznie i owocnie przeżyć zaczynający się już niebawem okres liturgiczny.

Całość katechezy można wysłuchać na kanale www.youtube.com/AkademiaLiturgiczna

Tekst i zdjęcia: Akademia Liturgiczna


Przejdź do paska narzędzi