Jaka będzie tegoroczna Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę?

  • 0

Jaka będzie tegoroczna Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę?

Z ks. Witoldem Wójcikiem, dyrektorem Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymi na Jasną Górę, rozmawia ks. Tomasz Nowak.

Dzwoni do księdza telefon, pojawia się pytanie: Czy mogę się zapisać na pielgrzymkę na Jasną Górę? Co ksiądz odpowiada?

Że, owszem, można się zapisać, ale tylko na duchowe pielgrzymowanie. Niestety, w tym roku, ze względu na stan epidemii, tegoroczne pielgrzymowanie będzie inne niż w ubiegłych latach. W zasadzie należy powiedzieć o symbolicznym pielgrzymowaniu dla podtrzymania długoletniej tradycji i ciągłości. W tym roku będzie to już 43. pielgrzymka.

Jak zatem będzie wyglądać to symboliczne pielgrzymowanie?

Codziennie na szlak wyruszy tylko kilku księży. Po przejściu jednego, dziennego odcinka, to średnio około 30 kilometrów, będzie czekał na nich samochód, który zawiezie ich z powrotem do Rzeszowa. Rankiem następnego dnia kilku księży zostanie przywiezionych na to miejsce i stamtąd rozpoczną pielgrzymowanie. I tak do samej Jasnej Góry. Będzie to taki rodzaj sztafety. Księża będą szli w odpowiednich odstępach, w milczeniu, modląc się indywidualnie.

A jak będzie w praktyce przebiegać duchowe pielgrzymowanie?

Najpierw zachęcam do zapisania się do konkretnej grupy pielgrzymkowej – ich liczba i patroni są bez zmian. Formularz jest dostępny na stronie internetowej pielgrzymki (www.pielgrzymka.rzeszow.pl). Poszczególne grupy codzienne będą przygotowywać oprawę liturgii Mszy św. w bazylice ojców bernardynów w Rzeszowie – Msza św. będzie transmitowana przez Katolickie Radio „Via”. Oprócz bazyliki bernardynów miejscem spotkań i modlitwy duchowych pielgrzymów będzie trzynaście parafii, z którymi związane są poszczególne grupy. Serdecznie zachęcam duszpasterzy i wiernych, wszystkich duchowych pielgrzymów, aby w czasie trwania pielgrzymki gromadzili się na codziennej Eucharystii. Cenne będą wszystkie praktyki modlitewne w intencjach, które towarzyszą pielgrzymom od ponad czterdziestu lat: za Kościół, Ojca Świętego i Ojczyznę. Pomocą w duchowym pielgrzymowaniu będą audycje i transmisje w Katolickim Radiu „Via” oraz profil na Facebooku, który codziennie będzie nas informował o przebytych odcinkach. Tam będziemy również prezentować treści programu, który jest związany z tegorocznym hasłem pielgrzymki: „Niewiasto Eucharystii ucz świętowania”.

Podejrzewam, że wielu pielgrzymów, zwłaszcza tych, którzy co roku pielgrzymują na Jasną Górę, czuje się trochę zawiedzionych z powodu tak ograniczonej formy.

Myślę, że każdy z pielgrzymów chciałby, aby było tak jak zawsze. Stan epidemii dezorganizuje wiele obszarów życia, nie omija także pielgrzymowania. Wprawdzie w świetle obecnych rozporządzeń można byłoby przejść z grupą 50 osób z zachowaniem odległości albo maseczek, ale trudno takiej grupie przez 10 dni spełnić wszystkie wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego, które mówią m.in. o zapewnieniu osobom pielgrzymującym odpowiednich warunków wyżywienia i zakwaterowania. Dotychczas pielgrzymi z Rzeszowa korzystali z gościny okolicznych mieszkańców, spaliśmy też w szkołach. Ten sposób zupełnie nie pasuje do wytycznych sanepidu, które mówią o noclegach w miejscach autonomicznych w namiotach lub pokojach jednoosobowych.

W tej sytuacji bez zmian będzie funkcjonować jedynie czternasta grupa bł. Jana Balickego, do której należą chorzy i ci, którzy z  powodów zawodowych lub rodzinnych nie mogą pielgrzymować.

Ta grupa funkcjonuje w sposób duchowy od lat. Część osób z tej grupy spotyka się w dniach trwania pielgrzymki w kościele św. Krzyża w Rzeszowie na modlitwie różańcowej o godz. 20.30. Modlitwa ta jest transmitowana przez Katolickie Radio „Via” dzięki czemu uczestniczy w niej znacznie więcej osób. Tak też będzie w tym roku.

Pielgrzymka co roku rozpoczynała się Mszą św. na placu Farnym w Rzeszowie. Czy tak będzie również w tym roku?

Msza św. będzie nie na placu Farnym ale w kościele farnym. Serdecznie zapraszam 4 sierpnia na godz. 6.30 także tych, którzy nie będą fizycznie pielgrzymować. Podobnie zachęcam do wspólnej modlitwy podczas Mszy św. w dniu wejścia pielgrzymki na Jasną Górę 13 sierpnia o godz. 10.00. Obydwie Msze św. będą transmitowanie przez Radio „Via”.

Dziękuję za rozmowę.

Na zdjęciu wyście pielgrzymki 4 sierpnia 2019 r. (fot. T. Nowak)


Przejdź do paska narzędzi