Dzień Zaduszny. Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych

  • 0

Dzień Zaduszny. Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych

Category : Komunikaty Kurii

2 listopada Kościół obchodzi wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. W tradycji polskiej dzień ten jest nazywany Dniem Zadusznym. Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych to czas szczególnej modlitwy do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy po śmierci potrzebują oczyszczenia w miłości, czyli czyśćca, który jest „przedsionkiem nieba”.

Od 1 do 8 listopada można uzyskać odpust zupełny za zmarłych za pobożne nawiedzenie cmentarza, odmówienie modlitwy „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga” przy zachowaniu stałych warunków odpustu: spowiedzi (nie jest konieczna, gdy ktoś jest w stanie łaski uświęcającej), Komunii św., wolności od przywiązania do grzechu (nawet lekkiego) i dowolnej modlitwy w intencjach Ojca Świętego (1 listopada po południu i 2 listopada można uzyskać taki odpust bez nawiedzenia cmentarza, ale z nawiedzeniem kościoła lub publicznej kaplicy).

W Rzeszowie w Dniu Zadusznym odbędzie się Msza św. o godz. 17.00 i procesja na Starym Cmentarzu przy ul. Targowej.


Przejdź do paska narzędzi