Czy Halloween to zagrożenie duchowe?

  • 0

Czy Halloween to zagrożenie duchowe?

Category : ARTYKUŁY

Czy Halloween to zagrożenie duchowe?

Już od kilku dobrych lat Halloween staje się coraz bardziej popularne w Polsce. W zabawy angażują się najczęściej dzieci, które widzą w tym mroczną atrakcję. Z badań Millward Brown wynika, że co czwarty Polak planuje uczestniczyć w imprezach organizowanych z okazji Halloween.

Nie dziwię się ludziom, którzy mówią, że trudno doszukiwać się w dyni zagrożenia duchowego. W samym Kościele zdania dotyczące Halloween są bardzo podzielone i także w tym roku jesteśmy świadkami batalii zwolenników oraz przeciwników obchodzenia tego dnia. Trudno mi opowiedzieć się po którejś ze stron. W przystrajaniu domów dynią czy organizowaniu imprez nie ma niczego złego. Może to być jednak niebezpieczna okazja do wejścia w sferę magii, a to już jest realne zagrożenie duchowe.  Niewinne zabawy mogą przerodzić się w wywoływanie duchów, przywoływanie demonów itp. Dzieci oczywiście robią to na żarty, ale niestety zły nie zna się na żartach. Podczas spotkania egzorcystów w Rzymie w 2014 r. ks. Aldo Buonaiuto zwrócił uwagę, że podczas Halloween, 31 października, co roku setki dzieci zostają opętane przez demony. Do egzorcystów na całym świecie zgłaszają się rodzice z prośbą o pomoc.

Księża egzorcyści: Halloween nie jest niewinną zabawą

Zarówno papież Franciszek, jak i jego poprzednik przestrzegali przed niepożądanymi skutkami halloweenowych zabaw.

– Jest to święto antychrześcijańskie i niebezpieczne. Popycha nowe pokolenia w kierunku mentalności ezoterycznej magii, atakuje święte i duchowe wartości przez diabelskie inicjacje za pośrednictwem obrazów okultystycznych – powiedział Benedykt XVI.

To bardzo mocne słowa, ale przecież życie duchowe, zwłaszcza dzieci, zasługuje na szczególną ostrożność. Dlatego Kościół przestrzega przed uczestniczeniem w tego typu wydarzeniach. Nie zostawia jednak pustki – proponuje przeżywanie tego dnia zgodnie z naszymi wartościami i wiarą. Wiele parafii organizuje bale Wszystkich Świętych i korowody. Z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Dzieci chętnie przebierają się za swoich patronów lub innych świętych. To sposób na przeżywanie tego dnia w zgodzie z naszą tradycją i rozumieniem śmierci jako przejścia.

Nie chodzi o to, żeby potępiać z ambony wszystkich tych, którzy biorą udział w Halloween. Jeśli jednak istnieją zagrożenia, trzeba uczciwie o nich mówić. I księża to robią. Pewnie czasem narażają się przez to swoim parafianom, którzy widzą w amerykańskim zwyczaju śmieszną rozrywkę i odskocznię od szarej codzienności.

Dynia prowadzi do piekła? O chrześcijańskim Halloween

Na co dzień czyha na nas mnóstwo zagrożeń duchowych, których często nawet nie jesteśmy świadomi. Wywoływanie duchów, noszenie amuletów, czytanie i korzystanie z podręczników magii to tylko niektóre z nich. Dbajmy o higienę naszej duszy. Nie dopuszczajmy do siebie czegoś, co mogłoby jej zagrozić. Jasne, że jeśli jesteśmy w stanie łaski uświęcającej, mamy nad sobą płaszcz Bożej ochrony, ale nierozważne zachowania mogą zmylić nasze sumienie i zaprowadzić na manowce. Śmieszne duszki, lampki czy dynie być może wyglądają niewinnie, ale są symbolem tej strony mocy, której powinniśmy unikać.


Papieska Intencja Apostolstwa na czerwiec 2024

Za ludzi, którzy uciekają ze swojego kraju

Módlmy się, aby migranci, uciekający przed wojnami lub głodem, zmuszeni do podróży pełnych niebezpieczeństw i przemocy, znajdowali w krajach, które ich przyjmują, gościnę i nowe możliwości życia.

Nr konta parafialnego do wpłat

Numer konta parafialnego do wpłat na witraże do kościoła oraz  remont ogrodzenia na cmentarzu PKO Bank Polski 97 1020 4391 0000 6202 0216 4119.

Liturgia Dnia

Przejdź do paska narzędzi