Caritas Rzeszów: Trzy miesiące pomocy dla ofiar wojny na Ukrainie

  • 0

Caritas Rzeszów: Trzy miesiące pomocy dla ofiar wojny na Ukrainie

Category : Komunikaty Kurii

Od pierwszego dnia wojny na Ukrainie Caritas Diecezji Rzeszowskiej aktywnie wspiera obywateli Ukrainy, zarówno tych, którzy pozostali w swojej Ojczyźnie jak również tych, którzy jako uchodźcy przebywają w Polsce. W tym czasie jeszcze bardziej zwiększyło się zapotrzebowanie na pomoc, natomiast zdecydowanie zmniejszyło się rzeczowe wsparcie, które w pierwszych tygodniach wojny docierało do Polski z różnych krajów Europy.

Mimo tego, rzeszowska Caritas w dalszym ciągu wspiera osoby będące w potrzebie. Angażując własne środki finansowe Caritas dba o to, aby zapewnić im niezbędną pomoc. Od poniedziałku do piątku do centrali Caritas w Rzeszowie przychodzą uchodźcy i każdy z nich otrzymuje wsparcie rzeczowe w postaci żywności, artykułów higienicznych, chemii gospodarczej oraz odzieży. Z tej formy pomocy skorzystało do tej pory 10 800 osób. Wsparcie rzeczowe było również wielokrotnie przekazywane na dworzec PKP w Rzeszowie.

Pomocy potrzebują również wewnętrzni uchodźcy przebywający na Ukrainie. Aby ich wesprzeć Caritas Diecezji Rzeszowskiej zaopatruje transporty humanitarne wysyłane na Ukrainę. Do tej pory wysłano 135 takich transportów. W porównaniu do pierwszych tygodni wojny częstotliwość wysyłania tych transportów spadła. Ma to związek z ograniczeniem pomocy płynącej z innych krajów Europy, a także z pomocą żywnościową realizowaną na dużą skalę w Rzeszowie.

Istotną formą wsparcia dla kobiet z dziećmi, które znalazły schronienie w Polsce. Jest to pomoc psychologiczna, realizowana przez pochodzącą z Ukrainy panią psycholog, która jest zatrudniona przez rzeszowską Caritas.

W związku ze zbliżającymi się wakacjami Caritas Diecezji Rzeszowskiej prowadzi również zapisy ukraińskich dzieci, które wspólnie z polskimi dziećmi będą uczestniczyć w wakacyjnych koloniach w Ośrodku w Myczkowcach. Ponadto, planowane jest również rozszerzenie pomocy dla obywateli Ukrainy poprzez utworzenie kolejnego punktu wsparcia, oferującego m. in. pomoc prawną, pomoc asystenta integracyjnego oraz pomoc rzeczową. Rzeszowska Caritas przekaże także 400 „e-kodów” (każdy o wartości 50 zł), dzięki którym Ukraińcy będą mogli dokonywać płatności za zakupy robione w sieci sklepów „Biedronka”.

Caritas Diecezji Rzeszowskiej serdecznie dziękuje wszystkim darczyńcom za okazywane zaufanie i przekazywane wsparcie. Osoby lub instytucje, które chcą wesprzeć prowadzoną przez rzeszowską Caritas działalność pomocowa, mogą to uczynić za pośrednictwem konta: 96 1020 4391 0000 6902 0002 2616.

Caritas Rzeszów

Fot. Caritas Rzeszów


Papieska intencja na lipiec 2022

Za osoby starsze

Módlmy się w intencji osób starszych, które są korzeniami i pamięcią narodu, aby ich doświadczenie i mądrość pomagały najmłodszym patrzeć w przyszłość z nadzieją i odpowiedzialnością.

Przejdź do paska narzędzi