Abp Szal: Życie Rodziny Ulmów jest przykładem miłości bliźniego

  • 0

Abp Szal: Życie Rodziny Ulmów jest przykładem miłości bliźniego

Beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci skłania do refleksji duszpasterskiej nad rolą rodziny, świętością życia oraz kwestią pomocy drugiemu człowiekowi – powiedział abp Adam Szal, metropolita przemyski, zapowiadając uroczystości beatyfikacyjne Rodziny Ulmów, zaplanowane na 10 września br. w Markowej, na terenie archidiecezji przemyskiej.

Abp Szal przyznał, że w diecezji od wielu lat oczekiwano i modlono się o beatyfikację męczenników z Markowej. Jak podkreślił, będzie to wydarzenie bez precedensu, ponieważ w jednym akcie beatyfikacyjnym do chwały ołtarzy zostanie wyniesiona cała rodzina: rodzice Józef i Wiktoria oraz siedmioro ich dzieci. Wśród nich jest także dziecko nienarodzone, które Wiktoria Ulma nosiła pod sercem w chwili egzekucji.

Rodzina Ulmów oraz Żydzi, którzy znaleźli schronienie w ich domu, zostali rozstrzelani przez niemieckich okupantów 24 marca 1944 roku w Markowej.

Jak powiedział Metropolita Przemyski, uroczystości beatyfikacyjne będą wydarzeniem ważnym dla Kościoła, nie tylko pod względem historycznym, ale także duchowym, skłaniając do refleksji duszpasterskiej nad rolą rodziny, świętością życia oraz kwestią pomocy drugiemu człowiekowi. „Rodzina Ulmów może patronować tym wszystkim, którzy pomagają współczesnym prześladowanym, uchodźcom. Tak wielu ludzi w naszej Ojczyźnie otworzyło drzwi swoich serc i domów, tak, jak zrobili to Józef i Wiktoria Ulmowie, przyjmując pod swój dach osiem osób narodowości żydowskiej, a wcześniej pomagając także innym prześladowanym wówczas Żydom” – podkreślił abp Szal.

Metropolita Przemyski zaznaczył, że odważna postawa Rodziny Ulmów wynikała z ich wierności ewangelicznemu przykazaniu miłości bliźniego. Z zebranych świadectw wynika, że znajomi i sąsiedzi Ulmów przypominali im, jak wiele ryzykują, ukrywając prześladowanych Żydów. „Józef tłumaczył wówczas, że to też są ludzie, że ich nie wyrzuci. Był to prawdziwy ojciec, mężczyzna, który, jak mówią świadkowie, nie wstydził się także klękać z dziećmi do pacierza” – powiedział abp Szal.

„Chcielibyśmy, aby liturgiczne wspomnienie nowych błogosławionych było obchodzone 7 lipca każdego roku, w dniu zawarcia przez Ulmów małżeństwa” – dodał metropolita przemyski.

BP KEP


Przejdź do paska narzędzi