26 sierpnia – uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej

  • 0

26 sierpnia – uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej

Na Jasnej Górze od wczoraj trwają uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Suma odpustowa rozpocznie się dziś o godz.11.00 na jasnogórskim szczycie. Będzie jej przewodniczył i kazanie wygłosi prymas Polski abp Wojciech Polak. W uroczystości wezmą udział  polscy biskupi, którzy następnego dnia rozpoczną na Jasnej Górze 386. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

Uroczystości NMP Jasnogórskiej rozpoczęły się we wtorek, 25 sierpnia, Nieszporami Maryjnymi w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Rodziny w Częstochowie. Następnie miała miejsce procesja maryjna z archikatedry na Jasną Górę, gdzie była celebrowana Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego kończąca Nowennę Jasnogórską.   Po Eucharystii miał miejsce Apel Jasnogórski i nocne czuwanie, które poprowadziła Wspólnota Pomocników Matki Kościoła.

Główne uroczystości NMP Jasnogórskiej, które odbędą się dziś o godz. 11.00, poprzedzi modlitwa ‚Wszystko postawiłem na Maryję’ nawiązująca do słów i nauczania Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.  Po Mszy św. zaplanowano natomiast m.in. Drogę Krzyżową po Wałach Jasnogórskich i Różaniec.

Podczas Eucharystii będzie miał miejsce Akt Odnowienia Ślubów Jasnogórskich, a po Mszy św. będzie możliwość Przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Uroczystości będzie transmitowała m.in. Telewizja Trwam.

W tym roku uroczystości 26 sierpnia na Jasnej Górze są okazją do dziękczynienia za św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. Wierni będą się też modlić o ustanie epidemii koronawirusa oraz we wszystkich sprawach Kościoła w Polsce. Będzie to też dzień zawierzenia Maryi także trzydniowych obrad biskupów, które rozpoczną się 27 sierpnia.

BP KEP

>>Program obchodów uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej

 


Ograniczenia ilości wiernych

W związku z podjętymi decyzjami przez władze państwowe o nowych obostrzeniach i kolejnym ograniczeniu ilości wiernych mogących przebywać w świątyni od 7 do 29 listopada br. w naszym kościele może przebywać jednocześnie maksymalnie 31 osób.

Ważne!

Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniego odstępy co najmniej 2 metry. Przypominamy, że w świątyni i poza mamy obowiązek zakryć usta i nos za pomocą części odzieży albo maseczki.
Zachęcamy do włączenia się do uczestnictwa we Mszy św. Niedzielnej.

Informacje na dziś

Papieska intencja na listopad 2020 brzmi:Intencja powszechna: Sztuczna inteligencja. Módlmy się, aby postęp w dziedzinie robotyki oraz sztucznej inteligencji zawsze pozostawał w służbie ludzkiego istnienia..

Przejdź do paska narzędzi