Uroczystość NMP Królowej Polski w Rzeszowie

  • 0

Uroczystość NMP Królowej Polski w Rzeszowie

Category : Komunikaty Kurii

„Niech Matka Najświętsza jednoczy nas przy ołtarzu Pana i w czynieniu dobra. Niech jednoczy nas w trosce o naszą umiłowaną ojczyznę i cały naród” – mówił bp Kazimierz Górny w rzeszowskiej farze podczas Mszy św. w intencji ojczyzny.

3 maja 2022 r. w kościele farnym w Rzeszowie bp Kazimierz Górny, pierwszy biskup diecezji rzeszowskiej, przewodniczył Mszy św. w intencji ojczyzny w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, a także w dniu 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W Eucharystii, którą koncelebrowało 14 kapłanów, uczestniczyli przedstawiciele służb mundurowych, parlamentarzyści, władze wojewódzkie, samorządowe, miejskie, a także osoby reprezentujące różnego rodzaju instytucje i stowarzyszenia, które funkcjonują na terenie Rzeszowa i Podkarpacia. W uroczystości wzięli udział żołnierze amerykańcy, którzy aktualnie pełnią służbę na Podkarpaciu. W najstarszej rzeszowskiej świątyni licznie zebrały się poczty sztandarowe. W liturgię czynnie włączyła się również rzeszowska Orkiestra Wojskowa.

W homilii bp Kazimierz Górny, nawiązując do przeżywanego święta, powiedział: „Dzisiejsza uroczystość przypomina nam, że Polacy zawsze wiązali miłość ojczyzny z miłością do Matki Najświętszej. Tak było od zarania dziejów i tak jest dzisiaj. W tym dniu naród polski jednoczy się, inaczej biją polskie serca i rodzą się w nas inne uczucia. Chcemy świętować w jedności. Patrzymy na naszą umiłowaną ojczyznę oczami duszy, z której niejednemu z nas wyrywa się wołanie poety: Bogarodzico, Dziewico!/Słuchaj nas, Matko Boża,/To ojców naszych śpiew./Wolności błyszczy zorza,/Wolności bije dzwon,/Wolności rośnie krzew./Bogarodzico!/Wolnego ludu śpiew/Zanieś przed Boga tron”.

„Stajemy dzisiaj u stóp Maryi Królowej Polski, naszej Matki ukochanej, by podziękować za opiekę okazywaną przez dzieje naszej ojczyzny, ale też by prosić: Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo, Ty za nami przemów słowo, Maryjo. Nasi przodkowie (…) zaprosili Pana Jezusa i Maryję do swoich serc i domów i umiłowali ich do końca. Chcemy ich w tej postawie naśladować” – mówił bp Górny.

Biskup Górny odniósł się również do sytuacji związanej z wojną, która toczy się na Ukrainie. Mówił: „Miłość do ojczyzny, naszej umiłowanej Polski, staje się obecnie żywsza i gorętsza, gdy aktualnie jesteśmy świadkami wojny u naszych sąsiadów na Ukrainie. Raduje nas piękna postawa Polaków, gościnność wobec uchodźców, wielkie zaangażowanie całego narodu, by przyjąć dotkniętych straszliwą agresją wojny. Ta sytuacja rodzi pytanie o prawdziwy wymiar naszego patriotyzmu, który jest określoną postawą człowieka wobec swojej ojczyzny. Postawa ta jest określana jako przywiązanie do ziemi ojców, dzięki której człowiek otrzymuje całe bogactwo swej kultury, języka, dorobku minionych pokoleń, wypracowanych wartości czy odzyskanej suwerenności”.

„Niech Matka Najświętsza jednoczy nas przy ołtarzu Pana i w czynieniu dobra. Niech jednoczy nas w trosce o naszą umiłowaną ojczyznę i cały naród. Wpatrujmy się w oblicze naszej Matki, aby się do Niej upodobnić w wierze i oddaniu się Chrystusowi Panu. Służebnica Pańska uczy nas jak służyć Bogu całym życiem, pełniąc wolę Bożą i realizując wskazania ewangeliczne. (…) Maryja prowadzi nas do Jezusa, abyśmy otworzyli swoje serca i przyjęli Jezusa do siebie” – mówił w zakończeniu homilii bp Górny.

Msza św. była transmitowana przez Katolickie Radio VIA.

Po Mszy św. zebrani przeszli na Rynek Rzeszowski, gdzie odczytano preambułę Konstytucji 3 Maja. Po przemówieniach i apelu pamięci, liczne delegacje złożyły kwiaty przy pomniku Tadeusza Kościuszki. W dalszej części, obchodzono Święto Paniagi, czyli święto ulicy 3 Maja. (jn)


Przejdź do paska narzędzi