Uroczystość Matki Bożej Rzeszowskiej

  • 0

Uroczystość Matki Bożej Rzeszowskiej

Category : Komunikaty Kurii

Od 8 do 12 września 2023 r. pod hasłem „Maryjo pełna łaski, Pan z Tobą”, odbywały się uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Rzeszowskiej, Patronki Miasta. Centralnej uroczystości przewodniczył bp Jan Wątroba, a homilię wygłosił abp Józef Michalik.

Odpust ku czci Matki Bożej Rzeszowskiej, który przebiegał w tym roku pod hasłem „Maryjo pełna łaski, Pan z Tobą”, rozpoczął się 8 września br. w uroczystość Narodzenia NMP. Kaznodzieją odpustowym przez kolejne dni świętowania był o. Flawian Bularz OFM.

11 września br., w trzecim dniu odpustu ku czci Pani Rzeszowa, odbyła się pielgrzymka dla chorych i osób starszych, której przewodniczył bp Kazimierz Górny. W tym samym dniu, na wspólnej modlitwie w Bazylice Ojców Bernardynów, spotkali się przedstawiciele grup duszpasterskich, ruchów i stowarzyszeń katolickich diecezji rzeszowskiej. Mszy św. przewodniczył bp Edward Białogłowski.

Centralne uroczystości obyły się 12 września 2023 r. w Ogrodach Bernardyńskich, przy sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba, zaś homilię wygłosił abp Józef Michalik. W Eucharystii wzięli udział również abp Edward Nowak, bp Kazimierz Górny oraz kapłani diecezjalni i zakonni.

Homilię wygłosił abp Józef Michalik z Przemyśla, który nawiązując do bł. Rodziny Ulmów z Markowej mówił: „Ulmowie to rodzina wielodzietna, która otworzyła swój dom dla kolejnych ośmiorga biednych Żydów, żywili ich przez kilkanaście miesięcy, aż do śmierci… Polska dziś wymiera, bo w naszych rodzinach nie ma miejsca dla kolejnych dzieci. Znak to straszny, że wymiera miłość ofiarna, wierna i odważna, gotowa na wszystko. Tylko taka miłość jest prawdziwa i zwycięska i tylko taka miłość może być trwałym fundamentem zdrowego, godnego wychowania w prawdziwie chrześcijańskiej rodzinie. Tylko święte rodziny uratują Kościół i świat. Polskę stać na takie rodziny”.

„W Rzeszowie, Przemyślu, na Podkarpaciu i w całej Polsce troska o rodzinę zdecyduje o tym, czy przetrwamy jako naród godny, mocny i szczęśliwy, czy będziemy wymierać pijąc kolejne litry alkoholu, męcząc się chorymi ambicjami niektórych polityków z nienawiścią tracących siły na walkę zamiast na wspólne budowanie jedności i troski o zwalczanie słabości moralnych i braków materialnych wśród najbiedniejszych ludzi w Polsce i na całym świecie” – mówił abp Michalik.

Arcybiskup z Przemyśla zachęcał również: „Miejmy odwagę codziennie popierać dobro a przeciwstawiać się złu. Rzeszów i Podkarpacie to region najliczniejszych w Polsce sanktuariów maryjnych, to region czcicieli Maryi. Zaszczytem jest okazać odwagę, jak to niejednokrotnie ukazywali nasi rodacy w obronie wiary, krzyża i moralności w naszym życiu prywatnym i w naszym narodzie, bronić życia od chwili poczęcia, bronić czystości naszych dzieci i przestrzegać młodzież przed eksperymentowaniem alkoholem i nieczystością. Nabierzmy odwagi, aby we wszystkich wyborach, tych najbliższych, osobistych, codziennych i tych oficjalnych popierać ludzi moralnych i moralność promujących. Przestańmy się bać ludzi niemoralnych i krzykliwie, bezwstydnie promujących niemoralność, spryt życiowy i własne interesy. Przestańmy być tchórzami we własnej rodzinie, w miejscu pracy i Ojczyźnie. Na Polskę patrzy świat z ufnością i nadzieją, ale ważniejsze jest, że na Ojczyznę naszą patrzy Bóg i czuwa Patronka nasza i Królowa. Ona nie bała się nikogo i niczego. Wytrwała pod krzyżem, doprowadziła także apostołów do spotkania ze Zmartwychwstałym Chrystusem, doprowadzi i nas do zwycięstwa nad słabością i grzechem”.

Tradycyjnie w ostatnim dniu odpustu odbywa się również pielgrzymka rodzin i służb mundurowych do najstarszego rzeszowskiego sanktuarium. Składane są również deklaracje abstynencko-trzeźwościowe na okres jednego roku, które w tym roku złożyło ponad 500 osób.

Msza św. z Ogrodów Bernardyńskich była transmitowana przez Katolickie Radio VIA. (jn)

Fot. ks. Jakub Oczkowicz


Przejdź do paska narzędzi