Św. Jan Paweł II wciąż żywy wśród nas

  • -

Św. Jan Paweł II wciąż żywy wśród nas

Category : WYDARZENIA

Powoli dobiega końca miesiąc listopad, a wraz z nim czas refleksji i zadumy nad tajemnicą ludzkiego przemijania. Nasze myśli biegną jeszcze w stronę tych, którzy z wolą Boga odeszli z tego świata i cieszą się chwałą Nieba.
Mokrzycki_papiezZ abp Mieczysławem Mokrzyckim, metropolitą lwowskim o znaczeniu relikwii św. Jana Pawła II i roli Świętych w życiu Papieża Polaka rozmawia Natalia Janowiec.– W ciągu ostatnich kilku lat ks. abp w wielu parafiach, także na Podkarpaciu dokonywał uroczystego wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II. Po co nam właściwie one ?
– Wierzymy w świętych obcowanie, a relikwie, które są cząstką Jego ciała uobecniają świętego pośród nas. Św. Jan Paweł II jest nadal żywy. Myślę, że dzięki relikwiom ludzie będą mogli nawiązywać z nim łączność i zachowywać głębokie nauczanie, które nam pozostawił.– Za czasu pontyfikatu Jana Pawła II, wielu Polakom z różnych powodów nie udało się spotkać z Ojcem Świętym. Dziś można odnieść wrażenie, że dzięki Jego relikwiom to spotkanie jest możliwe. Przybiera charakter niezwykły.
– Wiemy, że w ostatnich chwilach życia Jan Paweł II skierował do nas takie słowa ,,Przychodziłem do was, teraz wy przychodzicie do mnie’’. Tutaj możemy powiedzieć, że kiedyś Jan Paweł II jeszcze jako Papież nie mógł dotrzeć do każdej parafii. Dziś w postaci świętych relikwii przybywa do wielu wspólnot parafialnych. Każdy z wiernych może Go zobaczyć, dotknąć, ucałować, a jednocześnie modlić się do Niego.

– Jak ks. abp reaguje na sytuacje, w której dowiaduje się, że w życiu danej osoby, poprzez dotknięcie czy ucałowanie relikwii Jana Pawła II, zachodzi jakaś niezwykła zmiana bądź cud ?
– Ojciec Święty, podczas swojego życia miał wielką siłę. Powiedziałbym nawet, że miał duże znajomości u Pana Boga. Wypraszał wtedy wiele łask. Teraz jako Święty czyni to nadal i myślę, że ma jeszcze większą moc. Gdy zdarzył się cud uzdrowienia za Jego przyczyną, jeszcze z czasów pontyfikatu niejednokrotnie powtarzał ,,Bogu Niech Będą Dzięki’’. Sądzę że dzisiaj nie skąpi nam swojej modlitwy i orędownictwa.

Czy w życiu Papieża Polaka kult relikwii był obecny ?
– Ojciec Święty jak wiemy, podczas swojego pontyfikatu beatyfikował i kanonizował wiele osób. Jako bliski współpracownik mogłem obserwować w Jego kaplicy relikwie świętych. Jan Paweł II zawsze, przynajmniej 3 razy dziennie oddawał im szacunek przez ucałowanie. Miał wielki kult do św. Stanisława Kostki, Ojca Maksymiliana, s. Faustyny, św. Stanisława biskupa męczennika i wielu innych. Świętych obcowanie pomagało mu przede wszystkim w prowadzeniu Kościoła i codziennym życiu.

W jakim stopniu ks. abp odczuwa dziś świętość Jana Pawła II ? Czy jest ona taka jak za czasów ziemskiego życia ?
– Jan Paweł II jest bardzo bliski mojemu sercu. Odczuwam Jego obecność w swoim codziennym życiu, posługiwaniu. Modlę się do Niego, aby otaczał również opieką archidiecezję lwowską, w której pracuję.

Fot. G. Gałązka
Fot. Katedra Płocka, R. Koszowski

źródło: www.diecezja.rzeszow.pl


Przejdź do paska narzędzi