Rzeszowskie Dożynki Diecezjalne 2017 w Parku Papieskim [Zdjęcia]

  • 4

Rzeszowskie Dożynki Diecezjalne 2017 w Parku Papieskim [Zdjęcia]

27 sierpnia 2017 r. do Parku Papieskiego w Rzeszowie przyjechało 83 delegacje z dożynkowymi wieńcami.

Już o godz. 11.00 plac przed znajdującą się w Parku Papieskim sceną wypełniły delegacje z parafii diecezji rzeszowskiej. W sumie zarejestrowano 83 delegacje i 97 wieńców.

Przed rozpoczęciem Mszy św. ks. Jerzy Uchman – diecezjalny duszpasterz rolników – przywitał  przybyłych do Rzeszowa rolników, ogrodników, sadowników i pszczelarzy. Wśród nich starostów dożynek: Krzysztofa Topolskiego i Urszulę Baran z parafii Matki Bożej Królowej Świata w Jaśle. Ksiądz Uchman przywitał także obecnych na Mszy św. parlamentarzystów, władze państwowe i samorządowe, służby mundurowe oraz poczty sztandarowe.

Mszy św. przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczyli infułaci: ks. Stanisław Mac, ks. Wiesław Szurek oraz dziewiętnastu kapłanów.

Przeżywamy te dożynki w cieniu dramatycznych wydarzeń w północnej i zachodniej Polsce obserwując ciągłe skutki nawałnic, ulewnych deszczy i huraganów Jakże inaczej wyglądałyby nasze dożynki gdyby podobne doświadczenia dotknęły nasz region, nasze pola i nasze gospodarstwa – mówił podczas Dożynek Diecezjalnych biskup rzeszowski Jan Wątroba.

Biskup Jan Wątroba w homilii nawiązał do mitu o Sfinksie – uskrzydlonym potworze, który pilnował dostępu do Teb. Sfinks pożerał ludzi, którzy nie potrafili odpowiedzieć na jego zagadki. Biskup Rzeszowski mityczną sytuację odniósł do Ewangelii czytanej podczas Mszy św. w 21. Niedzielę Zwykłą, gdzie Jezus zadał uczniom dwa pytania: Za kogo uważają Go ludzie? Za kogo uważają Go apostołowie? Kaznodzieja podkreślił, że są to pytania wciąż aktualne, a od odpowiedzi na nie zależy życie wieczne.

Odwołując się do szczególnej misji jaką apostoł Piotr otrzymał w Kościele, bp Jan podkreślił, że Jezus Chrystus na skale Piotra zbudował swój Kościół, a nie Kościół Piotra. Warto o tym pamiętać, aby nie mówić o Kościele Jana Pawła II, Benedykta XVI czy Franciszka: „To Jezusowy Kościół, z którym On się utożsamia i w którym sam działa”. Wśród darów Kościoła bp Wątroba wymienił Eucharystię. Kaznodzieja upomniał się o sprawowanie Eucharystii tak, jak chce tego Kościół: „Eucharystią jest własnością Kościoła i należy ją sprawować tak, jak sobie życzy Kościół prowadzony przez Piotra, a nie według własnego wyobrażenia i fantazji. Nie jakkolwiek i nie gdziekolwiek np. w sali weselnej, bo to tak jest praktycznie…”

Od chleba eucharystycznego Homilista przeszedł do chleba powszedniego. Przypomniał troskę o chleb rolników i rzemieślników. Ale też o potrzebie dzielenia się chlebem, której wzorem jest św. Brat Albert. Biskup Jan zwrócił się do zebranych z apelem o pomoc poszkodowanym w tegorocznych nawałnicach: „Nasze tegoroczne dziękczynienie ma szczególną wymowę. Przeżywamy te dożynki w cieniu dramatycznych wydarzeń w północnej i zachodniej Polsce obserwując ciągłe skutki nawałnic, ulewnych deszczy i huraganów Jakże inaczej wyglądałyby nasze dożynki gdyby podobne doświadczenia dotknęły nasz region, nasze pola i nasze gospodarstwa. Czy mielibyśmy ochotę pleść te piękne wieńce i korony, przybierać odświętne stroje (…)? Czy mielibyśmy odwagę,  radość w sercu, aby przyjść i dziękować? Tym bardziej czujemy się dziś wezwani do dziękowania Pau Bogu za to, że nas zachował od nieszczęść, że zebraliśmy polony. A zarazem chcemy się dzielić odpowiadając na apele o pomoc.(…) Nie bądźmy obojętni na te wezwania. Dzielmy się chlebem…

Na zakończenie homilii Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej podziękował uczestnikom dożynek za obecność, piękne wieńce i świadectwo wiary.

W długiej procesji z darami do ołtarza podeszły delegacje wszystkich obecnych parafii przynosząc chleby, wino, miód i owoce. Na zakończenie liturgii biskup Wątroba pobłogosławił przyniesione płody ziemi.

Po błogosławieństwie poszczególne delegacje, przedstawiane przez ks. Jana Szczupaka – wikariusza biskupiego ds. społecznych, prezentowały swoje wieńce.

Msza św. była transmitowana przez Katolickie Radio Via. (tn)

Share Button

4 komentarze

Ogłoszenia duszpasterskie 22 niedziela zwykła – 3.09.2017r. – Parafia Strażów

2 września 2017 at 4:35 pm

[…] Rzeszowskie Dożynki Diecezjalne 2017 w Parku Papieskim [Zdjęcia] […]

Ogłoszenia parafialne 22 niedziela zwykła 03.09.2017r. – Str@żów.pl

2 września 2017 at 4:40 pm

[…] Rzeszowskie Dożynki Diecezjalne 2017 w Parku Papieskim [Zdjęcia] […]

Ogłoszenia duszpasterskie 23 niedziela zwykła – 10.09.2017r. – Parafia Strażów

9 września 2017 at 5:45 pm

[…] Rzeszowskie Dożynki Diecezjalne 2017 w Parku Papieskim [Zdjęcia] […]

Ogłoszenia parafialne 23 niedziela zwykła 10.09.2017r. – Str@żów.pl

9 września 2017 at 5:51 pm

[…] Rzeszowskie Dożynki Diecezjalne 2017 w Parku Papieskim [Zdjęcia] […]

Msze św. w parafii Strażów są sprawowane:

w niedzielę w czasie epidemii : o godz. 8:00, 9:30, 11:00, 16:00.

w dni powszednie o godz. 18:00

Bez limitu wiernych w kościołach!

Nabożeństwo majowe w dni powszednie o godz. 17:40, w niedzielę o godz. 15:40.

Od soboty 30 maja uroczystości religijne i pogrzeby

Zniesienie obostrzeń obejmie kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.

Ważne! W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.

Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniego odstępy co najmniej 2 metry. Przypominamy, że w świątyni  i poza mamy obowiązek zakryć usta i nos za pomocą części odzieży albo maseczki.
Zachęcamy do włączenia się do uczestnictwa we Mszy św. Niedzielnej.

Informacje na dziś

Papieska intencja na maj 2020 brzmi:Intencja ewangelizacyjna: Za diakonów. Módlmy się, aby diakoni, wierni służbie Słowa i ubogim, byli znakiem ożywiającym dla całego Kościoła.

Zapraszamy na strony:

Pogoda w Strażowie