Rok św. Józefa w diecezji rzeszowskiej – program
Category : Komunikaty Kurii
8 grudnia 2020 r. papież Franciszek ogłosił specjalny Rok św. Józefa z okazji 150. rocznicy ustanowienia Opiekuna Jezusa Patronem Kościoła powszechnego. Poniżej prezentujemy zaplanowane na ten czas wydarzenia w diecezji rzeszowskiej.
Każda środa
W parafiach Msza Święta wotywna o św. Józefie (Biskup Rzeszowski wydał dekret zezwalający na odprawianie w kościołach i kaplicach diecezji rzeszowskiej jednej Mszy św. wotywnej o św. Józefie w każdą środę).
10-18 marca
Duszpasterstwo młodzieży poprowadzi nowennę on-line przed Uroczystością św. Józefa (19 marca 2021 r.) w ramach rekolekcji wielkopostnych.
19 marca
Odpust ku czci św. Józefa pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby w parafii św. Józefa w Rzeszowie (osiedle Staromieście) o godzinie 18:00.
28, 29, 30 kwietnia
Triduum przed liturgicznym wspomnieniem św. Józefa Rzemieślnika w każdej parafii diecezji (materiały zostaną dostarczone do parafii).
1 maja
W parafii św. Józefa w Rzeszowie (osiedle Staromieście) o godzinie 11.00 bp Jan Wątroba oraz w parafii św. Józefa w Skołyszynie o godzinie 11.00 bp Edward Białogłowski, dokonają oddania naszej diecezji św. Józefowi. W tym dniu w łączności z biskupami takie oddanie nastąpi również we wszystkich parafiach diecezji.
19 czerwca
Dzień Świętości Kapłańskiej.
20 czerwca
Dzień Świętości Małżeństw.
Z okazji Roku św. Józefa Penitencjaria Apostolska udzieliła daru specjalnych odpustów. Poniżej prezentujemy fragmenty dekretu o odpustach.
Udziela się zatem odpustu zupełnego wszystkim, którzy przez co najmniej pół godziny będą rozważać Modlitwę Pańską lub wezmą udział w jednym pełnym dniu skupienia, zawierającym rozważanie o Świętym Józefie.
Ci, którzy na wzór Świętego Józefa spełnią uczynek miłosierdzia względem ciała lub względem duszy, będą mogli otrzymać dar odpustu zupełnego.
Aby wezwać rodziny chrześcijańskie do odtwarzania przykładu wewnętrznej jedności, miłości i modlitwy, którym jest Święta Rodzina, udziela się odpustu zupełnego wiernym, którzy odmawiać będą Różaniec Święty w rodzinach i pomiędzy narzeczonymi.
Udziela się odpustu zupełnego każdemu, kto powierzać będzie codziennie swoją działalność opiece Świętego Józefa, a także każdemu wiernemu, wzywającemu Rzemieślnika z Nazaretu w modlitwach wstawienniczych za tych, którzy szukają pracy, aby mogli znaleźć zajęcie, oraz aby praca wszystkich ludzi była bardziej godna.
Udziela się odpustu zupełnego wiernym, którzy odmawiać będą Litanię do Świętego Józefa (w tradycji łacińskiej) lub Akatyst do Świętego Józefa, w całości lub przynajmniej w odpowiedniej części (w tradycji bizantyjskiej), lub też jakąś inną modlitwę do Świętego Józefa, przypisaną jako własna w różnych tradycjach liturgicznych, w intencji Kościoła prześladowanego od wewnątrz i od zewnątrz oraz w intencji ulżenia wszystkim chrześcijanom, którzy cierpią prześladowania wszelkiego rodzaju.
Ponadto, celem potwierdzenia powszechności patronatu Świętego Józefa w Kościele, poza wspomnianymi wyżej okolicznościami, Penitencjaria Apostolska udziela odpustu zupełnego wiernym, którzy odmówią dowolną prawnie zatwierdzoną modlitwę lub akt pobożności na cześć Świętego Józefa, np. „Do Ciebie, Święty Józefie”, szczególnie w dniach 19 marca i 1 maja, w Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa, w Niedzielę Świętego Józefa (w tradycji bizantyjskiej), 19 dnia każdego miesiąca i w każdą środę, będącą dniem poświęconym wspomnieniu tego Świętego w tradycji łacińskiej.
W obecnej sytuacji publicznego zagrożenia zdrowia, rozszerza się dar odpustu zupełnego w sposób szczególny na osoby w podeszłym wieku, na chorych, umierających i wszystkich tych, którzy z usprawiedliwionych racji nie mogą wyjść z domu, a którzy odrywając się w duchu od wszelkiego grzechu oraz z intencją wypełnienia, gdy tylko to będzie możliwe, zwykłych warunków, odmówią w domu lub tam, gdzie zatrzymuje ich przeszkoda, akt pobożności na cześć Świętego Józefa, pocieszyciela chorych i Patrona Dobrej Śmierci, ofiarując z ufnością Bogu boleści i niedogodności własnego życia.