Rodzinne obrzędy Triduum Paschalnego

  • 0

Rodzinne obrzędy Triduum Paschalnego

Category : Komunikaty Kurii

W związku z ograniczeniami związanymi z udziałem wiernych w nabożeństwach zachęcamy do modlitwy indywidualnej i rodzinnej w domach. Pomocą w duchowym przeżyciu Wielkiego Tygodnia może służyć zbiór obrzędów liturgicznych pt. „Święte Triduum Paschalne przeżywane w rodzinie” przygotowany rok temu przez liturgistów diecezji rzeszowskiej. Na 32 stronach znajduje się część teoretyczna i liturgia rodzinna. Wśród obrzędów jest m.in błogosławieństwo stołu przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

We wstępie obrzędów ks. dr Tomasz Bać i ks. dr Sławomir Jeziorski, autorzy zbioru (duchowni należą do Komisji Liturgicznej Diecezji Rzeszowskiej i są wykładowcami liturgiki w Wyższym Seminarium Rzeszowskim) nawiązują do epidemii, która wpłynęła także na życie chrześcijańskie i sposób przeżywania świąt. „I choć z powodu tych gęstych ciemności nie możemy gromadzić się na wspólnej celebracji Triduum Paschalnego, to jednak wiara w obecność Pana pośród nas podpowiada nam, aby z pokorą i ufnością towarzyszyć Mu w tajemnicy Jego śmierci i zmartwychwstania” – czytamy we wstępie.

W dalszej części duchowni zachęcają do rodzinnej modlitwy i do bycia razem w czasie Triduum Paschalnego. „Niech to będzie czas, w którym odłożymy na bok to, co nieistotne, a centrum naszych dni uczynimy modlitwę i wspólne bycie razem. Niech pomocą w takim przeżywaniu tego świętego czasu służą przygotowane teksty i wskazania. Niech towarzyszy nam wiara, że Pan jest z nami” – podkreślają księża.

Każdy dzień Triduum Paschalnego zawiera część teoretyczną, która wprowadza w tajemnicę religijną przeżywaną w danym dniu oraz liturgię rodzinną. Obrzędy obejmują m.in. dzielenie się chlebem i wspólna kolację w Wielki Czwartek, adorację krzyża w Wielki Piątek czy liturgię domową Wigilii Paschalnej. (tn)

Na zdjęciach nastawa ołtarza głównego w bazylice bernardynów w Rzeszowie. Centralną częścią ołtarza jest alabastrowa płaskorzeźba z XVII wieku przedstawiająca opłakiwanie Chrystusa po zdjęciu z krzyża. Wokół tej kompozycji umieszczono drewniane płaskorzeźby z siedmioma scenami z Męki Pańskiej (fot. T. Nowak).


Ograniczenia

Ważne!

W związku z podjętymi decyzjami przez władze państwowe o nowych obostrzeniach i kolejnym ograniczeniu ilości wiernych mogących przebywać w świątyni od 27 marca do 9 kwietnia 2021 w naszym kościele może przebywać jednocześnie 23 osób pozostali wierni uczestniczą na zewnątrz kościoła 1,5 m odległości od siebie.

Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniego odstępy co najmniej 2 metry. Przypominamy, że w świątyni i poza mamy obowiązek zakryć usta i nos za pomocą  maseczki.
Zachęcamy do włączenia się do uczestnictwa we Mszy św. Niedzielnej.

Informacje na dziś

Papieska intencja na marzec 2021 brzmi:Módlmy się o to, abyśmy przeżywali sakrament pojednania z odnowioną głębią, żeby cieszyć się nieskończonym miłosierdziem Bożym.

Przejdź do paska narzędzi