Nie bądźmy obojętni – Pomagajmy osobom narażonym na wychłodzenie

  • 0

Nie bądźmy obojętni – Pomagajmy osobom narażonym na wychłodzenie

Category : ARTYKUŁY , WYDARZENIA

Jesień i zima to wyjątkowo trudny okres dla osób bezdomnych, bezradnych i samotnych. Wraz ze spadającą temperaturą pojawia się ryzyko wychłodzenia organizmu. Jak co roku policjanci podejmują działania, aby pomóc tym, których życie i zdrowie może być zagrożone z tego powodu.

Podczas codziennych służb funkcjonariusze sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać bezdomni.

Bez względu na wszystko – nie odwracajmy oczu od takich osób!

Za nami pierwsze chłodne dni. Policjanci przypominają, najbardziej zagrożoną zamarznięciem grupą są ludzie bezdomni i nieporadni życiowo, a także osoby nadużywające alkoholu, które swoim zachowaniem narażają się na wyziębnięcie.

Wraz z początkiem listopada rzeszowscy funkcjonariusze prowadzą działania, skierowane do osób zagrożonych wychłodzeniem. Policyjne patrole sprawdzają dworce, ogródki działkowe, piwnice oraz poddasza opuszczonych budynków i pustostany. Funkcjonariusze sprawdzają również parki, skwery, zarośla i miejsca rzadko uczęszczane, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne.

Pamiętajmy, jeśli widzimy bezdomnego lub śpiącego na dworze człowieka nie przechodźmy obok niego obojętnie. Zadzwońmy na Policję lub poinformujmy ośrodek pomocy społecznej. Podjęta interwencja i udzielona tej osobie pomoc, być może uratuje jej życie.
Policja apelują również o reagowanie  w sytuacji jeśli zauważymy człowieka leżącego na chodniku, czy śpiącego na ławce. Nie przechodźmy obojętnie obok kogoś, komu może grozić zamarznięcie. Zwróćmy uwagę na sąsiadów, zwłaszcza tych samotnych i starszych, czy są przygotowani do zimy. Mogą oni otrzymać doraźną pomoc w placówkach pomocy społecznej. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 112 lub 997 lub 987, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

987 to bezpłatna całodobowa infolinia działająca przy Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. Pod tym numerem można uzyskać informacje m.in. na temat placówek przygotowanych do przyjęcia osób w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej. Wykaz placówek udzielających wsparcia osobom potrzebującym pomocy na terenie Podkarpacia, znajdziesz tutaj.

Share Button

Informacje na dziś

Papieska intencja na listopad 2019 brzmi:Intencja powszechna: o komunikację i pojednanie. Aby na Bliskim Wschodzie, gdzie wspólnie żyją różnorodne wspólnoty religijne, zapanował duch dialogu i pojednania..

Zapraszamy na strony:

Pogoda w Strażowie