Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny w diecezji rzeszowskiej

  • 0

Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny w diecezji rzeszowskiej

Category : Komunikaty Kurii

„Kościół nie może być zanurzony w samozadowoleniu, że my, w Polsce, mamy świątynie, kapłanów, dostęp do sakramentów i słowa Bożego. Trzeba, aby nasza myśl wybiegła o wiele dalej” – mówił bp Jan Wątroba inaugurując Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny w diecezji rzeszowskiej.

1 października 2019 r. Mszą św. w kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie bp Jan Wątroba zainaugurował Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny w diecezji rzeszowskiej. W koncelebrze uczestniczył m.in. ks. Daniel Nowak, dyrektor Referatu Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.

W homilii bp Wątroba zwrócił uwagę na niesłabnącą aktualność wezwania Jezusa Chrystusa do głoszenia Ewangelii. „Słowa Jezusa Idźcie na cały świat są wciąż niezwykle aktualne. To zachęta, aby wyjść z miejsca bezpiecznego, dobrze znanego, i iść do tych, którzy bardzo potrzebują Ewangelii, za których Jezus umierał na krzyżu, i dla których Jezus chciał prawdy o miłości i zbawieniu. To jeden z najbardziej istotnych wymiarów Kościoła. Kościół ma wymiar misyjny. Nie może być zanurzony w samozadowoleniu, że my, w Polsce, mamy świątynie, kapłanów, dostęp do sakramentów i słowa Bożego. Trzeba, aby nasza myśl wybiegła o wiele dalej” – przekonywał hierarcha.

Kaznodzieja przywołał postać św. Teresy z Lisieux, patronki misji katolickich i Pauliny Jaricot, założycielki Związku Lyońskiego będącego podstawą Papieskich Dzieł Misyjnych i twórczyni ruchu Żywego Różańca.

Biskup zachęcił również do modlitwy w intencji misji. „W tym miesiącu różańcowym, w miesiącu, w którym rozważamy tajemnice z życia Jezusa i Maryi, kiedy codziennie, uroczyście, we wspólnocie odmawiamy różaniec, niech szczególną intencją tegorocznej modlitwy październikowej będzie intencja za misje. Także z naszej diecezji w dalekich krajach posługują kapłani diecezjalni i zakonni, siostry zakonne i wolontariusze świeccy, którzy potrzebują naszego wsparcia modlitewnego, a także materialnych ofiar. Nie bądźmy obojętni na ich potrzeby” – apelował kaznodzieja.

W Mszy św. uczestniczyli członkowie Bractwa Szkaplerznego z parafii św. Rocha w Rzeszowie.

Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny to inicjatywa papieża Franciszka. W Światowy Dzień Misyjny 2017 r. Ojciec Święty skierował list na ręce prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów ogłaszając w nim październik 2019 roku Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. Okazją była setna rocznica opublikowania przez Benedykta XV Listu apostolskiego „Maximum illud”, w którym papież pragnął rozbudzić w całym Kościele świadomość obowiązku misyjnego. Podobny cel przyświeca papieżowi Franciszkowi. Mottem Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego są słowa: „Ochrzczeni i posłani: Kościół Chrystusa z misją w świecie”. (tn)

Share Button

Msze św. w parafii Strażów są sprawowane:

w niedzielę w czasie epidemii : o godz. 8:00, 9:30, 11:00, 16:00.

w dni powszednie o godz. 18:00

Bez limitu wiernych w kościołach!

Nabożeństwo majowe w dni powszednie o godz. 17:40, w niedzielę o godz. 15:40.

Od soboty 30 maja uroczystości religijne i pogrzeby

Zniesienie obostrzeń obejmie kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.

Ważne! W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.

Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniego odstępy co najmniej 2 metry. Przypominamy, że w świątyni  i poza mamy obowiązek zakryć usta i nos za pomocą części odzieży albo maseczki.
Zachęcamy do włączenia się do uczestnictwa we Mszy św. Niedzielnej.

Informacje na dziś

Papieska intencja na maj 2020 brzmi:Intencja ewangelizacyjna: Za diakonów. Módlmy się, aby diakoni, wierni służbie Słowa i ubogim, byli znakiem ożywiającym dla całego Kościoła.

Zapraszamy na strony:

Pogoda w Strażowie