Kard. Dziwisz w Poznaniu: dziękujemy za dar, jaki otrzymaliśmy w osobie Karola Wojtyły

  • 0

Kard. Dziwisz w Poznaniu: dziękujemy za dar, jaki otrzymaliśmy w osobie Karola Wojtyły

„Ogarniamy pamięcią i sercem minione wieki, wspominamy i dziękujemy za dar, jaki otrzymaliśmy w osobie największego z rodu Polaków – Karola Wojtyły” – mówił w Poznaniu, w przeddzień 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, kard. Stanisław Dziwisz. Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, była transmitowana z poznańskiej katedry na cały świat przez TVP Polonia.

Metropolita poznański zauważył na początku Mszy św., że w swoich dziejach Polska wydała wielu wielkich myślicieli, wybitnych uczonych, natchnionych poetów, zasłużonych twórców kultury i sztuki, wielu charyzmatycznych pasterzy polskiego Kościoła z Prymasem Tysiąclecia na czele, ale największym z rodu Polaków jest św. Jan Paweł II.

W homilii kard. Stanisław Dziwisz zwrócił uwagę na polskie doświadczenie, które przygotowało Karola Wojtyłę do podjęcia odpowiedzialności za Kościół powszechny  oraz na to, że papieska posługa przyniosła wyjątkowe owoce w życiu i świętości Kościoła.

„Jan Paweł II miał silne poczucie swojej polskiej tożsamości, głębokiego związku z polską kulturą, która ukształtowała w nim szerokie spojrzenie i serce otwarte na wielość innych kultur i potrzeby innych narodów” – zauważył krakowski metropolita senior.

Podkreślił, że patriotyzm Jana Pawła II nie miał nic wspólnego z nacjonalizmem, który zamyka człowieka w ciasnym kręgu jednego narodu.

Wieloletni osobisty sekretarz papieża Polaka przywołał także wizyty św. Jana Pawła II w Poznaniu 20 czerwca 1983 r. i 3 czerwca 1997 r. Przypomniał, że za pierwszym razem nie było mu dane stanąć przy Poznańskich Krzyżach, upamiętniających wydarzenia z 1956 r.

Zaznaczył, że w 1956 r. Poznań upomniał się o godność człowieka i zapoczątkował polską drogę do wolności, do odrzucenia kłamstwa i zrzucenia rzemienia komunistycznej ideologii.

Kard. Dziwisz zaznaczył, że św. Jan Paweł II pozostawił nam świadectwo życia całkowicie oddanego Bogu i służbie człowiekowi, bogactwo nauczania i dziedzictwo wiary i świętości. Podkreślił, że dar życia papieża Polaka jest także dla nas zadaniem.

„Mamy z czego czerpać, kim inspirować się w osobistej drodze do Boga. Dar Jana Pawła II jest także dla nas zadaniem. Starajmy się zgłębiać jego nauczanie i czerpać z jego światła, by stawiać czoła wyzwaniom, przed jakimi stajemy w zmieniającym się na naszych oczach świecie” – stwierdził kaznodzieja.

Na końcu Mszy św. odczytano list prezydenta Andrzeja Dudy. „Dziękuję za to, że niezwykły pontyfikat, nauczanie i dziedzictwo papieża Polaka są pamiętane i rozwijane w całym naszym kraju, a zwłaszcza w stolicy Wielkopolski, którą Ojciec Święty odwiedził dwukrotnie podczas pielgrzymek do Ojczyzny” – napisał prezydent RP.

Andrzej Duda stwierdził, że świętowanie urodzin papieża stwarza doskonałą okazję do nowego namysłu nad jego duchowym dziedzictwem. „Niech obchody przypadającej jutro rocznicy przypomną najważniejsze wskazania, jakie pozostawił nam Polakom św. Jan Paweł II i staną się przyczynkiem do refleksji nad naszym własnym codziennym trudem, jaki podejmujemy dla dobra bliźnich, społeczeństwa, dla Polski, Europy i świata” – zachęcił prezydent RP.

KAI

Share Button

Msze św. w parafii Strażów są sprawowane:

w niedzielę w czasie epidemii : o godz. 8:00, 9:30, 11:00, 16:00.

w dni powszednie o godz. 18:00

Bez limitu wiernych w kościołach!

Nabożeństwo majowe w dni powszednie o godz. 17:40, w niedzielę o godz. 15:40.

Od soboty 30 maja uroczystości religijne i pogrzeby

Zniesienie obostrzeń obejmie kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.

Ważne! W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.

Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniego odstępy co najmniej 2 metry. Przypominamy, że w świątyni  i poza mamy obowiązek zakryć usta i nos za pomocą części odzieży albo maseczki.
Zachęcamy do włączenia się do uczestnictwa we Mszy św. Niedzielnej.

Informacje na dziś

Papieska intencja na maj 2020 brzmi:Intencja ewangelizacyjna: Za diakonów. Módlmy się, aby diakoni, wierni służbie Słowa i ubogim, byli znakiem ożywiającym dla całego Kościoła.

Zapraszamy na strony:

Pogoda w Strażowie