Diecezjalne dożynki w Parku Papieskim w Rzeszowie

  • 0

Diecezjalne dożynki w Parku Papieskim w Rzeszowie

Category : Komunikaty Kurii

„Nie myśl o sukcesach ale rozdawaj swoje życie Bogu i ludziom, żebyś nie stracił duszy” – mówił podczas Dożynek Diecezjalnych bp Edward Białogłowski. 30 sierpnia 2020 r. do Parku Papieskiego w Rzeszowie przyjechało 49 delegacji z dożynkowymi wieńcami.

Już o godz. 11.00 plac przed znajdującą się w Parku Papieskim sceną wypełniły delegacje z parafii diecezji rzeszowskiej. W sumie zarejestrowano 49 delegacje. Tegoroczną obsługę dożynek, w tym przygotowanie liturgii, zapewnili wierni i duszpasterze z dekanatu Sokołów Małopolski. O godz. 11.30 prof. Kazimierz Ożóg, mieszkaniec Górna, zaprezentował kilka myśli na temat chleba i godności pracy rolnika. „Radość jest naszą odpowiedzą na dobro, które nas spotyka. Radość jest naszą wdzięcznością. Jesteśmy radośni, bo Pan nam dał plony, bo nie będziemy głodni, będziemy mieli chleb, aby wzmacniać siły fizyczne, a przez chleb eucharystyczny – siły duchowe” – mówił profesor. Na scenie wystąpił zespół „Młody Duch i Przyjaciele” kierowany przez Dariusza Kosaka.

Przed rozpoczęciem Mszy św. ks. Jerzy Uchman, diecezjalny duszpasterz rolników, przywitał przybyłych do Rzeszowa rolników, ogrodników, sadowników i pszczelarzy, wśród nich starostów dożynek Jerzego i Zofię Bednarzów z Kamienia, a także obecnych na Mszy św. parlamentarzystów, władze państwowe i samorządowe, służby mundurowe oraz poczty sztandarowe.

Jerzy Bednarz w krótkim przemówieniu odniósł się do tegorocznych trudności: suszy, podtopień i stanu epidemii. „Ostatecznie możemy powiedzieć, że niesiemy plon obfity. Możemy z podniesionym czołem powiedzieć, że polski rolnik nie zawiódł, tak jak nie zawiódł w przeszłości. Pragniemy złożyć zapewnienie o przywiązaniu do naszej wiary, tradycji i kultury” – mówił starosta.

Mszy św. przewodniczył bp Edward Białogłowski. W koncelebrze uczestniczył bp Kazimierz Górny oraz czternastu księży.

Na początku homilii bp Białogłowski odniósł się do słów Jana Pawła II wypowiedzianych podczas pielgrzymki do Rzeszowa w 1991 r.: „Bądź chrześcijaninem naprawdę, nie tylko z nazwy. Nie bądź chrześcijaninem byle jakim”. „Jakże te słowa nabierają szczególnego znaczenia dzisiaj, kiedy mamy tak bardzo wielu katolików ale. Często traktują swoją wiarę jak pobyt w supermarkecie. W sklepie wybierają to co im się podoba i przenoszą to, niestety, na rzeczywistość wiary” – powiedział hierarcha.

W nawiązaniu do liturgii Słowa Bożego 22. Niedzieli Zwykłej kaznodzieja zwrócił uwagę na obecność krzyża w życiu człowieka. „Ewangelista Mateusz w dzisiejszej Ewangelii prezentuje Jezusa, który mówi prawdę, najpierw prawdę o sobie, że przyszedł nie tylko po to, żeby zachwycać. Powiedział, że jest drogą i pokazuje jak iść nie tylko w dni pogodne i radosne, ale także trudne. Mówi, że Jego droga do Jerozolimy zakończy się męką i śmiercią krzyżową (…) Nasi ojcowie powtarzali w przysłowiu: Nie ma kącika bez krzyżyka. To tylko Szatan podsuwa taką pokusę życia bez krzyża i mówi, jak dobrze jest tam, gdzie nas nie ma. Dzisiaj słyszymy wszyscy, że jeśli chcemy być uczniami Chrystusa, to trzeba brać krzyż. Nie myśl o sukcesach ale rozdawaj swoje życie Bogu i ludziom, żebyś nie stracił duszy” – zachęcał biskup.

Zwracając się do rolników, sadowników i pszczelarzy duchowny podziękował za ich pracę. „Różne drogi zaprowadziły was na gospodarstwo czy do takiego czy innego zakładu. Dzisiaj przybywacie na Eucharystię, aby podziękować za wielkie dzieła i dary Boże. Niesiecie ze sobą radość i wdzięczność za tegoroczne plony. Przychodzimy dzisiaj, aby dziękować razem z wami. Dziękujemy za waszą pracę, za Boże błogosławieństwo, za słońce, wiatr, deszcz, które wspomagały wasze starania i trudy o chleb i inne owoce ziemi, które będą podawane na nasze stoły. Bogu niech będą dzięki za wszelkie dobro” – powiedział bp Białogłowski.

Kaznodzieja nawiązał również do przypadającej w tym roku 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. „Z trudem powstała zarówno robotnicza jak i rolnicza Solidarność. Czy pamiętamy o dziedzictwie tamtego zrywu, o ideałach tamtych dni? Wtedy na sztandary wróciło hasło: Bóg, Honor, Ojczyzna. Dzisiaj znowu się niektórym nie podoba. (…) Drodzy rolnicy, dajcie świadectwo przywiązania do tych wartości” – zaapelował biskup.

W długiej procesji z darami do ołtarza podeszły delegacje wszystkich obecnych parafii przynosząc chleby i owoce. Dary te zostały przekazane Rzeszowskiemu Towarzystwu Pomocy im. św. Brata Alberta.

Na zakończenie liturgii bp Białogłowski pobłogosławił przyniesione płody ziemi oraz ziarno na zasiew.

Po błogosławieństwie poszczególne delegacje, przedstawiane przez ks. Jana Szczupaka, wikariusza biskupiego ds. społecznych, prezentowały swoje wieńce. (tn)

 

Zdjęcia: T. Nowak


Ograniczenia ilości wiernych

W związku z podjętymi decyzjami przez władze państwowe o nowych obostrzeniach i kolejnym ograniczeniu ilości wiernych mogących przebywać w świątyni od 7 do 29 listopada br. w naszym kościele może przebywać jednocześnie maksymalnie 31 osób.

Ważne!

Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniego odstępy co najmniej 2 metry. Przypominamy, że w świątyni i poza mamy obowiązek zakryć usta i nos za pomocą części odzieży albo maseczki.
Zachęcamy do włączenia się do uczestnictwa we Mszy św. Niedzielnej.

Informacje na dziś

Papieska intencja na styczeń 2021 brzmi:Intencja ewangelizacyjna – Braterstwo ludzkie Módlmy się, aby Pan dał nam łaskę życia w głębokim braterstwie z braćmi i siostrami innych religii, w postawie modlitwy za siebie nawzajem i otwartości na wszystkich. Luty

Przejdź do paska narzędzi