„Czego nie ma w Biblii tego nie ma na świecie”

  • 0

„Czego nie ma w Biblii tego nie ma na świecie”

Category : Komunikaty Kurii

Biblia. Niby książka jak każda, w wielu domach leży zakurzona i nieotwierana od lat. Bo to pamiątka Komunii, ślubu lub po prostu prezent, którego nie warto rozpakowywać, bo tak ładnie wygląda…

Niewątpliwie Biblia jest niezwykłym prezentem. Może nie wygląda nadzwyczajnie, większość z naszych egzemplarzy Pisma św. nie ma złotych liter ani wyjątkowych, drogich opraw. I może dobrze, bo nie o to w tym chodzi. Wyjątkowa jest zawartość tej Księgi. Jak wiemy Biblia składa się ze Starego i Nowego Testamentu. Nowy Testament rozpoczyna Ewangelia według czterech Ewangelistów Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. To Księga, która może zmienić życie. Jak usłyszałam kiedyś, czego nie ma w Biblii tego nie ma na świecie. To zdanie mocno zagnieździło się w moim sercu. W tej niezwykłej Księdze możemy znaleźć odpowiedzi na życiowe pytania. Mówi się, że jest to Księga, którą należy niezwykle szanować, bo Słowa tam zapisane są święte. Jedna z sióstr zakonnych dawała nam kiedyś świadectwo, że klęcząc nigdy nie kładzie Biblii na ziemi, tylko na habicie, gdyż jest to zbyt święta Księga. Można uważać to za przesadę, jednak odzwierciedla to niezwykłość Biblii.

Św. Hieronim mówił, że nieznajomość Pisma świętego jest nieznajomością Chrystusa. Nigdzie nie znajdziemy więcej informacji na temat Boga jak w Biblii. Stary Testament opowiada o stworzeniu świata, przybliża nam dzieje narodu wybranego, zapowiada przyjście Mesjasza. Składa się z 46 ksiąg, wśród nich znajdziemy księgi mądrościowe, prorockie, historyczne… Nowy Testament mówi o Jezusie i Nowym Przymierzu, które dokonało się na krzyżu. Stary Testament nie istnieje bez Nowego, a Nowy bez Starego – stanowią całość.

Słowo Boże nazywane jest lampą, światem. Każdy może znaleźć w Biblii coś co go poruszy. Jednak podstawowym przesłaniem Pisma św. jest prawda, że Bóg nas kocha. To z Bożej miłości wypływa wszystko. Z tej Księgi dowiadujemy się jak żyć, są tam drogowskazy, którędy iść, by dojść do nieba. Słowo Boże daje nam nadzieję na życie wieczne, ale także nadzieję, że Bóg jest z nami, że to czego doświadczamy każdego dnia ma sens.

Po co sięgać po Biblię? Bo dzięki Niej możemy poznawać Boga, możemy także zachwycić się Bożym pięknem i ogromem Jego Miłości do człowieka. Myślę, że Słowo może być lekarstwem na różne ludzkie choroby: smutek, cierpienie, zwątpienie, strach… Jezus mówi: Na świecie doznacie ucisku, ale miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat J 16,33.

Przed nami kolejny już Tydzień Biblijny. W sposób szczególny rozważamy w tym tygodniu List św. Pawła do Rzymian. Takie inicjatywy mają przypomnieć nam, że Słowo Boże powinno być naszym codziennym pokarmem, że nie tylko przez tydzień w roku mamy pamiętać o Biblii leżącej na naszej półce. W Ruchu Światło – Życie, ale nie tylko, znana jest praktyka Namiotu Spotkania. Codziennego, minimum 15 minutowego medytowania fragmentu Bożego Słowa. Tak, by stawało się ono dla nas wskazówką jak żyć. To dla nas także wielkie zadanie, by przeczytane czy usłyszane Słowo wcielać w życie, by stawać się lepszym, bardziej Chrystusowym.
Niech czytanie Pisma świętego stanie się dla nas codziennym nawykiem. Starajmy się często korzystać z tego daru, jakim są Słowa Boga zostawione dla nas, także po to, by dodawać nam sił. Niech Słowo Boże będzie dla nas codziennym pokarmem jak powszechni chleb.

Trzymacie w rękach coś boskiego: księgę jak ogień, księgę, w której mówi Bóg, dlatego pamiętajcie, że Biblia nie jest po to, aby leżeć na półce, ale trzeba brać ją do ręki i często czytać – Papież Franciszek.

Magdalena Maraj

Share Button

Informacje na dziś

Papieska intencja na marzec 2019 brzmi:Intencja ewangelizacyjna: za chrześcijańskie wspólnoty. Aby wspólnoty chrześcijańskie – szczególnie te, które są prześladowane – odczuły, że są blisko Chrystusa, a ich prawa były respektowane.

Zapraszamy na strony:

Pogoda w Strażowie